روش های کاربردی نگهداری از استخر خانگی

۵
(۲)

روش نگهداری  استخر و جلوگیری از کثیف شدن آب

در  مقاله  روش نگهداری استخر  سعی میشود آب استخر سالیان سال نگهداری شود و از تعویض آب استخر جلوگیری شود.

بعد از اینکه کار ساخت استخر تموم می شود تازه سه مرحله جدید برای نگهداری آب استخر شروع میشود.

 1. مرحله اول  فیلتراسیون  که مربوط به موتورخانه و تصفیه خانه استخراست.
 2. مرحله دوم ضد عفونی آب است.
 3. مرحله سوم  اکسیداسیون آب استخراست که افراد زیادی به این مورد اصلی اهمیتی نمی دهند.

خصوصا که استخر سرباز باشد _  روش نگهداری استخر  _مرحله دوم و سوم خیلی اهمیت ویژه دارد.زیرا فقط فیلتر کردن آب به تنهایی نمی تواند کیفیت نگهداری آب را بالا نگه دارد.

فیلترکردن و کلرزنی آب استخر در روش نگهداری استخر

اولین آبی که به استخر میریزنید با فیلتر کردن  و کلرزنی حدودا میتواند ده روز در فضای باز تمیز بماند.

بعد از این آب استخر شروع میکند به سبز شدن و از کیفیت افتادن.

کلر _روش نگهداری استخر _ از جمله مواد ضد عفونی کننده‌ای است که کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای مهم کلر ضد عفونی کردن آب استخرها است. اما ناگفته نماند که این ماده مضراتی نیز دارد این ماده می تواند روی پوست و موی شما نیز تاثیرات نامطلوبی ایجاد کند.

 

روش نگهداری استخر, روش های کاربردی نگهداری از استخر خانگی, طبیعت سازان | ساخت استخر | استخر خانگی , طبیعت سازان | ساخت استخر | استخر خانگی 

 

کلر از جمله مواد ضد عفونی کننده‌ای است که کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای مهم کلر ضد عفونی کردن آب استخرها است. اما ناگفته نماند که این ماده مضراتی نیز دارد این ماده می تواند روی پوست و موی شما نیز تاثیرات نامطلوبی ایجاد کند.

اخطار: کلرپوست را خشک میکند!

روش نگهداری استخر _استخرها برای رهایی از از گرما و خنک شدن بسیار مناسب هستندومردم برای تفریح و ورزش به استخر می روند. شنا کردن در آب دلیلی بر سیراب شدن شما و تامین رطوبت کافی پوستتان نیست. ثابت شده است که کلر باعث خشکی پوست می‌شود البته در پاره‌ای از مواقع کلر می‌تواند خارش وتحریکاتپ پوستی ایجاد کند.پس از خروج از استخر خوب بدن خود را بشوییدواز مرطوب کننده های طبیعی استفاده کنید.

در مرحله فیلتر کردن _ روش نگهداری استخر _ حتما باید مقدار کلر و سولفات مس و زاج را افزایش دهیم.حتی گاهی مجبور میشویم از طریق کلرمایع شوک دهی کنیم به آب استخر تا از جلبک زدن جلوگیری کنیم.

در روش نگهداری استخر _حدودا دو هفته اگه به این طریق یعنی با افزایش مقدار کلر و ….به آب استخر متوجه خواهید شد که آب استخر دارد کار میشود این موقع است که باید مواد افزوده شده به استخر باید اکسیده شده و از آب جدا بشود خصوصا در نواحی که ترکیب آهن آب بالااست با افزایش مقدار کلر و زاج و سولفات مس رنگ آب تیره خواهد شد و علت نیرنگی رنگ آب کارکرد بد فیلتراسیون نیست بلکه علت آن ترکیب این مواد با آهن موجود در آب استخر می باشد که باید حتما این ترکیبات از آب جدا شده و جارو کشی شود.

وقتی این مواد ها مدام  در فضای باز به آب استخر اضافه میشه بعد از مدتی PH اب بالا میره وقتی PH به ۸۰۲ رسید آب خود بخود سبز شده و جلبک میزند._ روش نگهداری اب استخر

نگهداری آب استخر باید با برنامه باشد:

 • برنامه  روزانه
 • برنامه هفتگی
 • برنامه ماهانه
 • برنامه روزانه

قسمت _  نگهداری اب استخر    به صورت روزانه مربوط به فیلتر و تصفیه خانه می باشد که آپراتور باید تشخص دهد روزانه تصفیه خانه چند ساعت کار کند تا تصفیه آب کامل شود.

در روش  نگهداری اب استخر نظافت تصفیه خانه و فیلتر در استخر های فضای باز خیلی مهم است.باید قبل از اینکه آب خیلی کثیف بشود بک واش شود

بعد بک پاش باز هم ضایعات کلر داخل لوله ای ورودی استخر وجود دارد باید یه تیکه شیلنگ به لوله ها وصل کنید تا آب اولیه که  بعداز  بک پاش وارد  استخر میشود

به مدت چند دقیقه  قاطی آب استخر نشود چون حجم مواد ضد عفونی و ضایعات اکسیده شده  و پسماند  کلر و سولفات زیاد است و باعث  کثیفی آب  خواهد شد.

بعد از نظافت فیلتر  در روش نگهداری استخر  و بک پاش سیتسم تصفیه را روشن کنیدتا آب تصفیه شود

.داخل کلر زن  قرص کلر یا پودر کلر را قرار دهید تا  همزمان با تصفیه آب ضد عفونی آب شروع شود و در عین حال سولفات مس و زاج هم به آب اضافه شود و با توجه به حجم آب و ظرفیت تصفیه خانه زمان بندی سیستم را تنظیم کنید که روزانه چقدر کار بکند .

 

نگهداری هفتگی

کاشی های اطراف استخر را تمیز بشویید  کاشی های داخل استخر را با بورس تمیز کنید که کثیفی و سیاهی ضایعات مواد و …از بین برود.روی سطح آب استخر  را با توری مخصوص تمیز کنیدتا هیچ کثیفی باقی نماند.

بررسی کنید اگر نیاز باشد فیلتر استخر را بک واش کنید.

شوک ضد عفونی  را با کلر یا هر ماده مجاز دیگر که انجام می دهید انجام دهید.

اگر نیاز باشه ماده ضد جلبک  اضافه کنید البته  در صورت نیاز و سبز شدن اب این کار را انجام دهید.

در روش نگهداری اب استخر  _بصورت منظم هر هفته یکبار PH ازآب تست بگیرید و شفافیت آب  و رنگ و آلودگی ظاهری آب را به صورت چشمی حتما کنترل کنید.

برگ ها و اجسام معلق روی آب را حتما تمیز کنید چون  برگ ها که خیس میشوند ته استخر نشست می کنند وبرای حشرات و … غذای مناسبی می شود و باعث ایجاد آلودگی و جذب حشرات و… میشود

میزان PH مناسب بین ۷/۴ تا ۷/۶ است.در صورت کم و زیاد بودن PH  از مواد کاهش دهنده یا افزایش دهنده  PH  استفاده کنید  میزان کلر استخر را هم اندازه گیری کنید

میزان کلر باقیمانده دراز ۱تا ۳ PPMمیباشدمیزان قلیایی آب استخر را اندازه بگیرید و تنظیم کنید.

مقداری مواد ضد جلبک  برای جلوگیری از به وجود آمدن جلبک و خزه به آب اضافه کنید.

تقریبا هر هفته یکبار  شوک کلر را به استخر وارد کنید(مراحل بعدی شوک کلر را توضیح خواهم داد)این کار باعث تمیز شدن آب و از بین رفتن تمام آلودگی های تشکیل شده در آب استخر می شود.

بک واش

فیلتر های شنی با جذب ذرات و مواد آلوده و نگهداشتن آن ها بروی سطح سیلیس خود به مرور زمان توانایی فیلتراسیون خود را از دست داده و نیاز به احیا و نظاقت پیدا می کنند .

نظافت سطح شن دورن فیلتر بسیار ساده بوده و فقط کافی است جهت جریان عبور آب را معکوس کرده (Back wash) و آلودگی را به فاضلاب هدایت نمود.

 

روش نگهداری استخر, روش های کاربردی نگهداری از استخر خانگی, طبیعت سازان | ساخت استخر | استخر خانگی , طبیعت سازان | ساخت استخر | استخر خانگی 

 

 

در فیلتر های شنی فلزی این کار توسط شیر هایی که در مسیر آب ورودی و خروجی تعبیه شده است انجام می گردد . چهار شیر به منظور بک واش آسان فیلتر شنی استخر در نظر گرفته می شود که این شیر ها عبارتند از:

 • شیر ورودی آب از استخر به فیلتر شنی
 • شیر خروجی آب از فیلتر به استخر
 • شیر خروجی فیلتر شنی به فاضلاب
 • شیر ورودیآب استخر به قسمت تحتانی

لطفا از طریق ستاره به این مطلب امتیاز بدید.

متوسط امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۲

تاحالا کسی امتیازی نداده شما اولین باشید!

فهرست