قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

ساخت استخر | ساخت استخر ارزان قیمت |استخرخانگی | طبیعت سازان

ساخت ابنما |ساخت استخر |محوطه سازی|طراحی فضای سبز|طبیعت سازان
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶


فیلم نحوه ساخت استخر خانگی

 

همان گونه که می دانید، شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزش ها به شمار آمده و از این رو بسیار محبوب است. کم تر کسی است که آرزوی داشتن یک استخر زیبا در خانه اش را نداشته باشد. برای مثال به تصویر زیر توجه کنید:

نحوه ساخت استخر

نحوه ساخت استخر

 

وجود استخر در تصویر بالا، محیط را بسیار زیبا جلوه داده است. هم چنین گفتنی است که وجود این استخرها جدا از بحث زیبایی داخلی، حس طراوت و شادابی به انسان می بخشد.

به عنوان اولین نکته درمورد ساخت استخر بایستی توجه داشته باشید که به طول کلی ساخت استخر خانگی بخشی از محوطه سازی به شمار می آید. توصیه می کنیم که اگر می خواهید استخر زیبایی داشته باشید، حتما خلاقیت به خرج داده از مدل های زیبا و فانتزی کلاسیک یا مدرن ایده بگیرید.

نحوه ساخت استخر

نحوه ساخت استخر

باید توجه داشت که ساخت استخر به علت امور جانبی آن از جمله آب بندی، تصفیه و نگهداری، ازجمله تخصصی ترین عناصر محوطه سازی به شمار می اید. تیم طبیعت سازان، استخر را به صورت کاملا تخصصی در سبک های مختلف کلاسیک مدرن و چهارگوش با تاسیسات آبگرم و آب سرد و با قابلیت نگهداری آب به مدت حداقل یک سال انجام می دهد.

در مورد استخرهای ساده و چهارگوش نیز باید خاطرنشان کنیم که این استخرها همان گونه که از نامش پیداست، به شکلی ساده درست شده و چیز دیگری در اطرافش مشاهده نمی شود. استخرهای فانتزی نیز مواردی هستند که در کناره های آن، آبنماهایی به شکل سنگ و یا با خود سنگ های طبیعی ساخته شده اند و با شکل های نامنظم و زیبا انجام می گردد.

نکاتی مهم در مورد محل قرار گیری استخر

یکی از مهم ترین نکات در مورد ساخت استخر، انتخاب محل قرارگیری استخر بودک که توصیه می کنیم که در انتخاب محل قرارگیری به چند مورد زیر دقت نمایید:

نحوه ساخت استخر

نحوه ساخت استخر

 

۱- محل قرارگیری استخر بایستی از داخل ویلا دیدی زیبا و انرژی بخش داشته و با طول و عرض حیاط و المان های دیگر همانند آلاچیق، آتشکده و حتی دیوارهای حیاط و … هماهنگی و هارمونی داشته باشد.

۲- پیش از این که شروع به کندن محل قرارگیری استخر نمایید، توصیه می کنیم که این محل را خطکشی نموده و از داخل خانه، آلاچیق و تراس و یا حتی مسیر خایبان های حیاط نقشه را روی زمین نگاه کنید. در این مرحله چون هنوز شروع به کندن نکرده اید، می توانید به شکلی درست زاویه را تغییر دهید تا چشم انداز زیبایی داخل حیاط قرار گرفته و سپس شروع به کند مکان استخر نمایید.

مراحل ساخت استخر

۱- کندن محل کار ( در این مرحله بایستی ابعاد کمی بیشتراز اندازه باشد. )

نحوه ساخت استخر

نحوه ساخت استخر

۲- آرماتور بندی: (چنان که در تصویر زیر مشاهده می کنید:)

۳- بتن ریزی

۴- نقاشی یا کاشی کاری:

۵- تاسیسات تصفیه آب

۶- تاسیسات اب گرم

۷- سیستم سرپوشیده کردن

ابعاد استخر خانگی

حال که با مراحل فوق به صورت کلی آشنا شدیم، می بایست در این گام به تشریح ابعاد یک استخر خانگی بپردازیم. چنانکه از نامش پیداست، یک استخر خانگی برای مسافرت خانگی ساخته شده و ابعاد آن نسبتا کوچک است؛ یعنی از ۲۰ تا ۴۰ متر مربع تجاوز نمی کند. البته گفتنی است که این امر خود بسته به سلیقه افرادو نیز تعداد افراد استفاده کننده از استخر دارد. با این حال استاندارد استخر خانگی برای ویلاها حدود ۲۰ تا ۴۰ مترمربع با ارتفاع مفید ۱٫۵ متر می باشد.

مصالح مورد استفاده برای استخرهای خانگی

در مورد مصالح یک استخر خانگی توجه به این نکته ضروری است که استخرهای خانگی معمولا با چندین روش با مصالح ارزان قیمت و یا استاندارد ساخته می شوند. از جمله مصالح مورد استفاده از ساخت استخر های خانگی می توان به سنگ بلوک و سیمان اشاره کرد. به عنوان مثال شاید در جایی استخر خانگی با استفاده از سنگ بلوک ساخته شده و برخی جاها برای کف استخر از بتن آرمه و دیوار از سنگ بلوک استفاده شوند. نوع سوم نیز استفاده از بتن آرمه کامل برای تمام استخر است. (البته این نکته را داخل پرانتز بگوییم که استاندارد ساخت استخر خانگی استفاده از همین روش بتن آرمه می باشد.)

الف) ساخت استخر با سنگ بلوک

همان گونه که گفتیم، اولین روش ساخت یک استخر خانگی استفاده از سنگ بلوک است. برای ساخت سازه با سنگ بلوک می بایست حتما کف را با بتن قوی و دیوارها را حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر اجرا کنید. هم چنین می بایست ابعاد استخر را زیاد بزرگ درنظر نگیرید؛ چرا که در مقابل فشار آب مقاومت داشته باشد. البته گفتنی است که این مسئله در شمال کشور و به طور کلی جاهایی که زمین سستی دارند، بیشتر مطرح است.

در مقابل در مناطقی که زمین سفت و سنگلاخه دارند، این مشکل مقاومت دیوارها کم تر مطرح است. در هرحال شما می بایست که پس از دیوارچینی حتما یک سیمانکاری قوی به ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی متر انجام دهید.

نکته: ما در این روش لوله کشی تاسیسات را متذکر نشدیم؛ چرا که غالب عزیزانی که به این روش به اجرای استخر می پردازند، نیازی به تصفیه خانه و تاسیسات نمی بینند.

ب) ساخت استخر به روش کف میلگرد و دیواره ها سنگ بلوک ۴۰ سانتی متری

این روش یکی از روش های اقتصادی ساخت استر است. به تصویر زیر توجه کنید:

همان گونه که در تصویر فوق مشاهده نمودید، در این نوع سازه ها کف استخر تا زیر دیواره ها با میلگرد شبکه ای حصیری ۳۰ در ۳۰ یا ۲۵ در ۲۵ سانتی متر اجرا می شود. سپس لوله گذاری های اولیه برای خروجی و تخلیه آب و اسکیمر انجام می گردد. سپس روی این شبکه یک بتن ایزوله به ضخمات ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر اجرا شده و در نهایت دیواره ها با بلوک ۲۰ سانتی متری بنا می گردند. توجه داشته باشید که در این گام اگر نیازی به چراغ استخری باشد بایستی جای چراغ کار گذاشته بشود و اسکیمر جای گذاری شود. انتهای لوله ها نیز بایستی تا مان قرارگیری تاسیسات برسد.

در نهایت کف با بتن ایزوله ۴۰۰ و دیواره نیز با سیمانکاری حاوی مواد ایزوله اجرا گردد. هم چنین چند لایه سیمانکاری خوب با ترکیب الیاف و مواد ایزوله انجام شده و صاف کردن و پرداخت کار انجام گیرد.

اخطار:

توجه داشته باشید برا ایزوله استخر به هیچ وجه از ایزوگام استفاده نکنید؛ چرا  که در اثر فشار بار منفی و مثبت ایزوگام جدا شده و هزینه سیمانکاری و کاشی کاری شما هدر خواهد رفت. هم چنین توصیه می کنیم که هیچ وقت توری هم نبندید چون در فاصله اندکی بعد از ساخت استخر رطوبت توری را ازبین خوهد برد

نقاشی و کاشی کاری استخر خانگی

حالا بعد ازسیمانکاری و صاف کردن دیواره ها نوبت ایزوله نهایی و اماده سازی زمینه برای نقاشی یا کاشی کاری خواهد رسید. در این مرحله سیمان باید کاملا الک بشود و مواد ایزوله و سیمان به با هم ترکیب شده و به اندازه ۲ تا ۳ میلیمتر مواد ایزوله روی سیمانکاری انجام گردد. توجه داشته باشید که این کار باید توسط افراد متخصص انجام شده تا در مرحله کاشی‌کاری یا نقاشی مشکلی پیش نیاید.

نکته: در این مرحله اجازه ندهید سیمان و مواد ترک مویی بگیرد. در صورت ایجاد ترک های مویی (که بیشتردر تابستان به خاطر گرما اتفاق می افتد)، حتما با اب و قلمو ترگ گیری بکنید.

در مورد نقاشی و کاشی کاری نیز خوب است اینجا این نکته را خاطرنشان کنیم که کاشی کاری هزینه بر است. به همین دلیل بسیاری ترجیح می دهند که به جای کاشی کاری، از رنگ استخری و … استفاده نمایند. درست است که کاشی کاری هزینه اولیه به نسبت بیشتری دارد، اما در نهایت نگهداری آن به مراتب راحت تر خواهد بود.

نکته‌ی خیلی مهم: 

در نوشته فوق، انواعی از ساخت استخر را برشمردیم. در این گام نوبت به ساخت استخر تماما بتن آرمه می رسد. دقت داشته باشید که روش های فوق، هیچ کدام استاندارد نبوده و نیست؛ چرا که امکان ترک دیوار در زمان های بعدی وجود دارد. هم چنین هزینه نگهداری چنین استخرهایی سنگین بوده و می بایست درمورد آن جدا دقت نمایید.

ج) ساخت استخر با بتن آرمه (روش استاندارد و اصولی ساخت استخر خانگی):

همان گونه که گفتیم موارد الف و ب اگرچه اجرا می شوند، اما شیوه استاندارد ساخت استخر به شمار نیامده و اگر به دنبال اصولی کار کردن هستید، بایستی استخر را با بتن آرمه کامل اجرا نمایید. این روش عمر مفید بالایی داشته و امکان ترک گرفتن و نفوذ آب، بار منفی و مثبت و … نزدیک به صفر می باشد. این روش اگرچه گرانتر است اما بهترین شیوه ساخت استخر است.

در این روش می بایست پس از این که جای استخر کنده شد، بتن اولیه برای زیرسازی ریخته شود. سپس میلگرد ۱۴ یا ۱۲ به فاصله ۲۵ در ۲۵ به صورت حصیری تک لایه بسته می شود. در صورتی که استخر بیرون از زمین باشد، بایستی دو لایه میلگرد ۱۴ اجرا گردد.

 

 

پس این که شبکه میلگردها اجرا شد، بایستی لوله کشی اولیه انجام گیرد. در گوشه های استخر حتما از واتراستاپ استفاده شده و سپس بتن ایزوله ۴۰۰ ویبره ای ریخته می شود. برای دیواره ها معمولا قالب فلزی بسته شده و جای چراغ های استخری گذاشته می شود. البته لازم به ذکر است که جای این چراغ ها بایستی توسط افراد متخصص مشخص شده و در صورتی که این کار درست انجام نشود، می تواند به بزرگترین نقطه ضعف استخر بدل گردد.

هم چنین در این مرحله باید اسکیمر گذشاته شده و بعد بتن ریزی ۴۰۰ انجام شده و در قالب ویبره می خرود.

در نهایت استخر آبگیری شده و نبایستی کوچک ترین آبدهی داشته باشد. در این مرحله می توان گفت که استخر آماده است.

توضیح: کلیه مراحلی که در بالا ذکر شد، بایستی توسط افراد مجرب و متخصص انجام گیرد؛ چرا که اگر لوله گذاری ها در جاهای درستی تعبیه نشود، سیستم تصفیه آب نیز به درستی کار نخواهد کرد. جالب است بدانید که در بسیاری خانه ها به دلیل عدم اجرای صحیح و اصولی دیگر نمی توان اسم استخرشان را یک استخر گذاشت. چنین استخری به یک چاله آب شباهت دارد که حتی می توان آن را مرداب خواند! نگهداری یک مرداب بسیار سخت و هزینه بر بوده و می تواند مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

در مقابل یک استخر خوب و سالم جدا از این که به زیبایی حیاط می افزاید، عملکردی فوق العاده خواهد داشت.

کاشیکاری باید حتما توسط افراد متخصص انجام بشود

زیبایی داخلی محیط، اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو است که توصیه می کنیم برای ایجاد چشم انداز زیبای محیط داخلی در کنار استخر از عناصر دیگری همچون الاچیق، آتشکده، آتشکده رودخانه و پل دکوراتیو باربیکیو، خیابان کشی و … استفاده کنید. همه این المان ها در کنار یکدیگر سبب می گردد که ویلای شما رویایی جلوه نماید.

تاسیسات استخر خانگی

در مورد تاسیسات استخر خانگی نیز بایستی توجه داشته باشید که تاسیسات استخر می بایست حداقل یک متر پایین تر قرار گرفته تا آب خود به خود سوار بر لوازم استخری باشد. روی تاسیسات نیز بایستی بتن ریزی شده به گونه ای که از داخل حیاط دیده نشود.

توجه داشته باشید که تصفیه خانه ای که تیم طبیعت سازان به شما ارائه می دهد، حداقل به مدت یک سال نیازی به تعویض آب نداشته و از این رو در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. از آنجا که کشور ما در حال حاضر از کمبود آب رنج می برد و آب زیرزمینی نیز بسیار کم شده است، بهتر است که از سیستم کامل تصفیه آب استفاده کنیم تا در مصرف آب صرفه جویی شود.

 

مراحل اجرای پروژه ها توسط تیم طبیعت سازان:

  1. پیش از ساخت، از محل بازدید شده و طرح موردنظر انتخاب می گردد.
  2. حفاری خاک تا عمق مناسب
  3. استحکام کف و لوله کشی پس از حفاری
  4. آرماتورنبدی و بتن ریزی با بتن و مواد ضد آب
  5. اتصالات برق برای روشنایی و تاسیسات
  6. کاشی کاری استخر و یا رنگ کردن استخر به رنگ دلخواه کارفرما در صورت درخواست.
  7. پر کردن و مطمئن بودن از عدم نشت آب

در زیر می توانید نمونه هایی از پروژه هایی که توسط تیم طبیعت سازان انجام گرفته است را مشاهده فرمایید:

No Images found.

Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes