کوتاه درباره ی استخر – سونا – جکوزی

۰
(۰)

استخر سونا جکوزی

شما برای ساخت سونا جکوزی چندین میلیون هزینه می کنید؟ حتما قبل از سفارش به این امر توجه کرده اید که اگر شخص و یا شرکتی را برای خرید انتخاب می کنید، کاملا شناخته شده و یا رزومه قوی برای تکمیل کار شما داشته باشد تا در طول عمر استفاده از این سونا و جکوزی دچار مشکل نشوید.ما روزانه باچندین مشتری رو به رو میشویم که طرف قرارداد آنها به هیچ عنوان تعهد های داده شده را انجام نمی دهند.

ساخت آبشار

یکی از آیتم های زیبا برای محوطه های ویلایی ساخت آبشار و رودخانه و برکه میباشد معمولا ویلا هایی که ۱۰۰ متر بیشتر فضای حیاط دارند براحتی میتوانم از این ایام های طبیعی استفاده کرده و یک قسمتی از طبیعت را به حیاط شان بیاورند.

در حیاط های ویلایی قبلا معمولا یک آبشار و یا آبنما درست میکردن و از صدای آب و زیبایی آبشار لذت میبردند  و یا یک برکه درست میکردن و در کنار برکه با گل و گیاه های زیبا و….محیط را تزیین میکردن و شکل طبیعی به محیط و فضای حیاط میدادندو یا در جاهایی بعضا رودخانه هایی به شکل جوی درست میکنن و از آن لذت میبرند.

همه اینا تک تک قشنگ و زیبا هستند اما اگر اینا را در فضای حیاط با هم ترکیب کنیم و یک سیستم کامل از آبشار و رودخانه و برکه تشکیل شود شکل  خیلی زیبا و طبیعی به حیاط میدهد.

وقتی میخاد یه همه چیز طبیعی به نظر بیاید و عاشق طبیعت هستیم در طراحی این فضاها باید طوری عمل کنیم که هم منطق طبیعی بودن جلوه گر شود و هم پروژه شکل کاملا طبیعی به خود بگیرد.

انواع آبشار

آبشارها انواع مختلفی دارند که به برخی از آنها می پردازیم:

۱_آبشارهای شیرجه ای

یکی از انواع آبشارها ، آبشارهایی هستند که بدون تماس با سطح صخره و به صورت عمودی فرو می‌ریزند. معمولاً آبشارهایی که از نظر شکل گیری به طور کامل تکامل یافته اند، در این دسته قرار می گیرند.

۲_آبشارهای دم اسبی

آبشارهایی که در آنها آب با جاری شدن بر روی یک شیب تند حرکت می کند، در این آبشارها آب عموماً با سطح بستر سنگی در تماس است. در رابطه با نحوه شکل گیری این نوع آبشارها، آنها عموماً جوانتر از آبشارهای شیرجه ای بوده و یا سطح صخره ای زیرین دارای شیب تندی می باشد. این آبشارها معمولاً پُر شیب و باریک بوده و شکل دم اسب را تداعی می‌کنند.

۳_آبشارهای چندجریانی

در این نوع از آبشارها، آب به دو یا چندین شاخه موازی که به وضوح قابل تشخیص هستند، تقسیم می شود و هر کدام از این انشعابات آبشار مجزای خود را تشکیل می دهند. دلیل انشعاب آب معمولا وجود سنگ های برآمده در بستر رودخانه است.

۴_آبشارهای ناودانی

این نوع آبشارها معمولا زمانی شکل می گیرند که جریان آب به دلیل وجود صخره یا تخته سنگ های بزرگ به درون کانال باریکی رانده شده و باعث خروج شدید و پرفشار آب می شود که منجر به کف کردن شدید آب می شود. برخی این آبشارها در گروه آبشارهای چند صخره ای و یا حتی رپیدها قرار می دهند.

اقدامات تیم طبیعت سازان

تیم طبیعت سازان برای طراحی این سیستم بعد از انجام کارشناسی لازم، معمولا در یک طرف حیاط یک آبشار طبیعی قرار داده که سرچشمه رودخانه  محسوب میگردد و آبی که از آبشار میریزد باید وارد رودخانه ای شود بعد در انتهای حیاط وارد یک برکه بشود و دور تا دور همه اینها با سنگ کوهی و رودخانه ای و باکس گل و گیاه  تزیین میشود تا حالت طبیعی جلوه دهد.برای زیبایی کار معمولا یک  یا دو پل چوبی  یا بتونی روی رودخانه قرار میدهیم تا عبور و مرور راحت تر انجام شود و هم زیبایی خاصی به محیط رودخانه بدهد.

در زیر روش ساخت یک آبشار و رودخانه و برکه و روش ساخت یک پل چوبی زیبا و فانتزی  و نحوه ساخت باکس گل و گیاه با سنگ های تزیینی و اینکه چه گل و گیاه مناسب رودخانه و اطراف پل و برکه و گلدان های دور آبشار را توضیح خواهیم داد

مصالح مورد نیاز برای ساخت پروژه
  • ۱_ماسه و سیمان
  • ۲_میلگرد ۸ یا ۱۰
  • ۳_سنگ کوهی
  • ۴_سنگ رودخانه ای  و چند تا سنگ ورقه ای کوهی
  • ۵_مبدل برق و لوله اتصالات آب

ابتدا  مسیر قرارگیری آبشار  و مسیر رودخانه بعد از کارشناسی لازم با توجه به ویوو ساختمان در نظر  میگیریم  و اینکه از پشت پنجره های سالن و تراست ساختمان  حالت قرار  گیری پروژه چطوری دیده بشود خیلی مهم است.باید ویو خوبی برای ساختمان داشته باشدو اینکه از ساختمان تا پروژه چقدر فاصله داریم در ابعاد سازه خیلی تاثیر دارد.برای مثال: اگر فاصله ساختمان تا پروژه کم باشد باید آبشار و رودخانه را ظریف تر انجام دهیم و اگر فاصله زیاد باشد با ابعاد بزرگتری درست کنیم تابا محیط ویلا سنخیتی داشته باشد.

برای ساختن آبشار ابتدا محل قرارگیری را کاملا کنده و صاف میکنیم و بتون ریزی میکنیم اگر زمین سیست باشه حتما میلگرد میبندیم و گرنه بعد ها ترک گرفته باشد و سیستم آب کم میکند.بعد کل محیط آن را ایزوله میکنیم تا سیستم  موقع فعال بودن آب کم نکند.

بعد از ایزولاسیون شروع میکنیم به زیر سازی سنگ های آبشار.در این مرحله باید برق کاری و لوله کشی آب انجام شود.

سنگ های مورد نیاز

برای ساخت آبشار معمولا از سنگ های کوهی خوش رنگ استفاده میکنیم.سنگ ها نباید خیلی دیر باشد در اینصورت آبشار شکل  زیبا  نمیگیرد.

سنگ های آبشار را باسلیقه خاصی مثل یک تیکه از آبشار کوهی میچینیم  قسمت هایی که آبریزه سیستم هستش معمولا با سنگ های ورقه ای جهت انتقال پرده ای آب، چیده میشود در غیر اینصورت آب به صورت پرده ای نخواهد ریخت.

حالت پرده ای آب باعث ایجاد صدای یکنواخت و دلنشین را در محیط ویلا ایجاد میکند  این باعث میشود در ساعتها استفاده از سیستم صدای آب خسته کننده نباشد و برعکس آرام و دلنشین و رویایی بشود این قسمت در ساخت آبشار خیلی مهمه که طراح طوری باید طراحی کنه صدای دلنشین ایجاد شود نه اینکه صدا های در هم برهم که موجب آزار و اذیت بشود.

برای چیدمان سنگ ها حتما یک طراح و اوستاد کار هنرمند نیاز داریم  در غیر اینصورت پروژه زیبا در نمیاد

موقع چیدمان  ینگ خای ابنما سعی کنید که قسمت های زیبای سنگ به طرف حیاط و ویلا قرار بگیرد.

چراغ ها

محل قرار گیری چراغها را طوری طراحی کنید که خود چراغ اصلا دیده نشود فقط نور چراغ مشاهده شود.سعی کنید از چراغهای فول کالر ۱۲ ولت رزینی استفاده کنید  هم اینکه تمام رنگها نور  را داشته باشید هم از خطرات برق مستقیم جلوگیری کنیدداشته باشید ،استفاده کنید. شب ها نورپردازی جلوه خیلی زیبایی به ابشار میدهد.

از چراغ های ۲۲۰ ولت به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا خطرناک است.

حتما از کابل استفاده کنید و کابل ها را داخل لوله خرطومی قرار داده و حتما بتون کنید ،چون اکثر جاها موجب موش خوردگی و …. میشود و دردسر ایجاد میکند.

حوضچه

جلوی آبشار یک حوضچه درست کنید تا همیشه مقداری آب داخل حوضچه جمع شود ،داخل آب را با سنگ های زیبا تزیین کنید تا خالی نباشد.

سعی کنید قسمت ها یی از حوضچه را بتون خالی رنگ بزنید، تا زیبا تر دیده شود

ساخت رود خانه 

ابتدا جای رودخانه را طبق سلیقه خود بکنید .سعی کنید زاویه تیز نداشته باشد ،چون مثل جوب در می آید . شکل طبیعی رودخانه های کوچک کوهپایه ای را دقت کنید که در داخل مراتع و چمنزار در جریانه ،هیچ وقت شکل جوب ندارد ،بلکه دیواره های رودخانه ارتفاع کم و زیاد داشته و شکل یکسانی ندارد و عرض رودخانه هم همین طور ، خیلی عمیق نباشد که جریان آب دیده نشود ،خیلی جاها،عمق رودخانه را عمیق میگیرند .در اینصورت جریان آب دیده نمیشود و فقط آب ایستاده دیده میشود.

داخل رودخانه چاله هایی درست کنید که بعضی جاها آبگیر باشد.بعضی قسمت ها را بلند بگیرید تا حرکت آب قشنگ دیده شود .در مسیر های عمیق سنگ کوهی بگذارید به صورتی که انگار که جریان آب سنگ کوهی را از آبشار آورده است.

قبل از بتون ریزی سعی کنید میلگرد ۸ بکار ببرید تا بعدها بتون نشکند و ترک بر ندارد . بتون ایزوله بریزید .در نهایت مواد ایزوله بروی بتون رودخانه بکشید تا آب کم نکند . بعد میتوانید از رنگ آبی یا تقریبا پرتقالی ( که معمولا آب هایی که اهن زیاد دارد به رنگ در می آید )

دور رودخانه را با سنگ های رودخانه ای تزیین کنید .زیر سنگ ها را بتون کنید تا جدا نشود ، موقع چیدمان سنگ ها ی رودخانه حتما دور رودخانه باکس گل و گیاه را فراموش نکنید ،زیبایی پروژه به گل و گیاه میباشد.

سعی کنید از گل های کوتاه و زیبا استفاده کنید و دور باکس ها را با سنگ رودخانه ای تزیین کنید.

بر روی رودخانه یک پل چوبی یا بتونی زیبا تعبیه کنید .برای ساخت رودخانه ابتدا جهت مقاومت آهن کشی کنید ،چهار چوبه پل را آهنی درست کنید.

بعد روی کف پل را چوب سند پلاست شده روسی کار کنید تا در مقابل باران و افتاب و موریانه مقاومت داشته باشد و پوسیده نشود .دسته های فلزی پل را با طناب های کنفی تزیین کنید که خیلی زیبا و هم رنگ چوب کف پل میشود و مقاومت طولانی هم در مقابل شرایط محیطی دارد.

سعی کنید موقع ساخت رودخانه جایی که پل قرار میگیرد ،را چاله تر کنید تا زیر پل آب بایستد و یک چراغ هم زیر پل جهت نور پردازی شب قرار دهید

حالا شما یک ابشار با یک رودخانه و یک پل جهت عبور از روی آب دارید .حالا آبی که از آبشار  به رودخانه جریان دارد ،پس از عبور از رودخانه باید در جایی بریزد و دوباره به آبشار برگردد .این مرکز را برکه درست میکنیم تا از زیبایی برکه هم استفاده کنیم

سنگ رودخانه

سنگ رودخانه یا سنگ قلوه ای با رنگ و حالت طیفی شان یکی از عناصر سنگی جهت استفاده در فضای بیرونی و داخلی می باشد.

موارد کاربرد این نوع سنگ درکنار مبلمان شهری.باغچه هاوباکس های گل و… قابل استفاده می باشد.همچنین می توان آنهارا به صورت تایل یا به صورت واش بتن در کف حمام و اصراف استخر و … نیز به کار برد.

انواع سنگ های قلوه ای

  • ۱_سنگ سفید رودخانه ای
  • ۲_سنگ تزیینی رنگی
  • ۳_سنگ رودخانه ای مرمر
  • ۴_سنگ رودخانه ای مشکی

کاربرد و مزایای سنگ قلوه

سنگ های رودخانه می توانند سیستم زهکشی را با یک ظاهر خوشایند پنهان کنند.

هنگام استفاده از سنگ های رودخانه ای حفظ جریان آب به منظور جلوگیری از رشد جلبک ها و باکتری ها مهم است.

علاوه بر نگه داشتن رطوبت خاک باعث منعکس شدن نور و گرما و شادابی گیاهان می شود.

چگونگی ساخت برکه

جای برکه را بکنید معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانت ارتفاع کافی می باشد.شکل نامنظم بدهید به برکه ، بتون با عیار ۴۰۰ بریزید تا حدالامکان میلگرد هم ببندید تا بعد ها ترک نگیرد ،بعد از بتون ریزی ایزوله کنید ،تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود و سیستم آب کم نکند.

موقعه بتون ریزی فراموش کنید جایی برای پمپ در نظر بگیرید ، که پایین تر از کف برکه باشد تا موقع زیرکوله و یا تخلیه آب بتواند کل آب برکه را خالی کند.

ظرفیت پمپ تان را خودتان انتخاب کنید .فرض بر اینکه پمپ یک و یک دوم قرار می دهید ،حتما لوله کشی را دو اینچ انجام بدهید تا فشار آب کم شده و از آبشار به آرامی پایین بیاید وگرنه آب از لوله پرت میشود.

چند قسمت برکه چراغ ۱۲ ولت قرار دهید .در نزدیکی برکه یک تابلو برق نصب کنید ،که مرکز کنترل پمپ و چراغ های سیستم باشد.فقط کافیست نوک آنتن کنترل چراغها از تابلو بیرون باشد .میتوانید با کنترل سیستم را روشن و خاموش کنید ،حالا میتوانید از داخل ویلا رنگ چراغها و شدت نور و فلاشر چراغها را تعیین کنیدو از سیستم زیبایی آبشار و رود خانه و برکه استفاده نمایید.

حتما از گل و گیاه های زینتی در برکه استفاده کنید.

در ویرایش بعدی منتظر توضیحات مفصل در مورد گل و گیاه های اطراف سیستم رودخانه ای باشید.

لطفا از طریق ستاره به این مطلب امتیاز بدید.

متوسط امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰

تاحالا کسی امتیازی نداده شما اولین باشید!

فهرست